Monday 5 December 2011

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 1

Contoh Rancangan Pengajaran Harian  Tahun 1 Matematik

Mata pelajaran                        :            Matematik
Kelas                                       :           Tahun 1 Zamrud
Tarikh                                       :          10 hb Mei  2011
Masa                                         :          11.00 pagi – 12.00 tgh (60 minit)
Bilangan murid                       :           38 orang
Bidang pelajaran                     :5. Masa dan waktu
                                                5.2 menyatakan waktu dalam urutan peristiwa
                                                      dalam sehari
Objektif pembelajaran :           : 1.  Menyatakan waktu dalam  urutan  peristiwa dalam sehari
                                       2.  Menyatakan aktiviti yang dilakukan  seharian.
                                             3  .Menamakan hari dan menerangkan aktiviti sejajar dengan hari
Konsep/prinsip/hukum/teori:
a)         Pagi
b)         tengahari,
c)         petang,
d)         Malam,
e)         Tengah malam

Bahan, peralatan dan bahan sumber:

Buku aktiviti
Lembaran  kerja
Gambar aktiviti seharian

Pengetahuan sedia ada:

Murid telah mempelajari mengenai masa dan waktu  dan juga
pengalaman sedia ada




Fasa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min)
Menyatakan apa yang dilakukan sehari dengan betul
1.Murid diarahkan berdiri dan menyanyikan lagu bersama dengan gerakan

Murid memberi respon dengan menyanyikan lagu yang dinyanyikan pada masa Pra sekolah iaitu lagu “bangun pagi’

Strategi/
Teknik:
simulasi

Menstruktu/ Menstruktur semula
(40 min)
Menyenaraikan aktiviti mengikut bahagian hari berdasarkan pengetahuan dan pengalaman



1.menyenaraikan aktiviti
yang dilakukan berdasarkan  perkataan
pagi  tengahari, petang,Malam,Tengah malam

2.Mengedarkan  gambar aktiviti dalam sehari.

Murid berbincang dan menyenaraikan aktiviti yang dilakukan berdasarkan pengalaman sedia ada.
Murid mewarna,
mengunting dan menampal gambar di kertas mahjung berdasarkan  waktu aktiviti


Strategi/
Teknik:
aplikasi

Sikap saintifik dan nilai murni:

Penglibatan aktif
Menghargai masa


Sumber pengajaran
Gambar-gambar aktiviti
Aplikasi Idea
(10 min)
Mempamerkan hasil kerja setiap kumpulan
Guru memanggil kumpulan dan mempamerkan hasil kerja kumpulan .
Murid mempamerkan hasil kerja kumpulan
Strategi:
Perbentangan 
kumpulan
Penutup
(5 min)
Bahagian dalam sehari

Pagi
Tengah hari
Petang
Malam
Tengah malam
Siang
malam


 Taksir kefahaman pelajar dengan memberi  lembaran kerja.

Pelajar berbincang dalam kumpulan untuk menjawab kuiz dan membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.
Strategi:
Soal jawab

Sumber pengajaran
Lembaran kerja



Refleksi  selepas  p &p: …………………………………………………………………………

No comments:

Post a Comment